İSLAM VE GÜNDEM Haber Girişi : 09 Eylül 2014 13:56

Yusuf El-Kardavi'nin Çalışma Arkadaşlarından Ziyaret

Yusuf El-Kardavi'nin çalışma arkadaşları Mahmut Efendi Hazretlerin'i hanelerinde ziyaret ettiler.

Gaziantep İlahiyat Fakültesi'nden Fehmi Soğukoğlu mihmandarlığında Efendi Hazretleri'ni (Kuddise Sirruhu) ziyarete gelen Müslüman Alimler Birliği Başkanı Prof. Dr. Yusuf El-Kardavi'nin çalışma arkadaşları ve araştırma görevlileri Katar'dan Dr. Ahmed Muhammedi, Süleyman Abdulfettah, Abdusselam Kandil, Abdullah Sukrumi Hoca Efendiler ziyaretten duydukları memnuniyeti şu sözlerle ifade ettiler:

            'Bundan önce Türkiye'ye dört defa geldik ama bu gelişimiz çok farklı oldu. Mahmud Efendi Hazretleri ve cemaatiyle görüşmemiz bizde çok farklı bir Türkiye algısı oluşturdu. İlk defa karşılaşmamıza rağmen senelerdir tanıdığımız bir yakınımızla karşılaşmışcasına yoğun duygular yaşadık. Bu İslam kardeşliğinin bir yansımasıdır.'

            Efendi Hazretlerimizin ilim ve terbiye metodu hakkında bilgi edinmek isteyen misafir hoca efendiler Efendi Hazretlerimizin İnegöl vekili Ahmed İslamoğlu Hocamızın medresesini bu maksatla ziyaret ettiler. Medrese programı hakkında bilgi alan hoca efendiler hayranlıklarını şu sözlerle ifade ettiler:

            Bu medreseleri gördükten sonra anladık ki İslam'ın zaferi yeniden Türkiye'den başlayacaktır.

Bu medreseler, bunun nişanesidir.

            'Bizler Katar'dan bu gibi eğitim kurumlarına hasretiz. Aramızda nefis tezkiyesi ve terbiyesi hakkında çokca konuşmamıza rağmen bu işi pratikte bu kadar mükemmel başaran kimse görmemiştik.

Sizleri görmeyen, İbni Mes'ud (Radıyallahu Anh)'ın hadisini anlayamaz. O şöyle söylerdi:

            'Bizler Rasulullah'ın (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ashabı olarak birbirimizle karşılaştığımızda sanki birimiz diğerimizin kölesiymiş gibi ona hürmet eder, hizmet ederdik.'

            Allah bana kabul olunacak bir dua hakkı verseydi şöyle dua ederdim:

'Ya Rabbi beni tekrar çocukluğuma çevir de şu medreselerde eğitim ve terbiye alayım.'          

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.